Afazja - Dzień osób z Afazją Rozwojową

     Od dwóch lat pierwszego października obchodzimy dzień osób z afazją rozwojową. Pomysłodawcą i propagatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Razem Rozkodujmy Afazję, stworzone przez rodziców, którzy na co dzień mają do czynienia z dziećmi dotkniętymi tym problemem. 

     Misją stowarzyszenia jest niesienie pomocy osobom dotkniętym tym zaburzeniem, ale również edukacja społeczeństwa. Stworzenie Dnia osób z afazją rozwojową ma na celu uświadomienie ludziom z najbliższego otoczenia, ale i nie związanym ze sprawą bezpośrednio - czym charakteryzuje się afazja, jak wyglądają jej objawy, oraz jak wygląda terapia osób mających tego typu trudności w komunikacji. 

Czym jest Afazja?
     Afazja do zaburzenie, które jest bardzo niejednorodne terminologicznie. Pojawia się co najmniej kilka różnych nazw oraz kilka różnych definicji. Może być określana jako Afazja Motoryczna, Afazja Sensoryczna, niedorozwój mowy, niedokształcenie mowy o typie afatycznym lub pochodzenia korowego, SI, dysfazja lub alalia.
   Afazja rozwojowa dotyczy dzieci u których nie stwierdzono zaburzeń słuchu, porażenia mózgowego ani niepełnosprawności intelektualnej, a mimo to mają one specyficzne trudności w nabywaniu i rozumieniu mowy. Dzielą się one na trzy rodzaje afazji typu ekspresyjnego (czyli wtedy, gdy dziecko nie mówi, lub mówi bardzo słabo, ale dobrze rozumie co się do niego mówi), typu percepcyjnego (czyli mowa dziecka jest agramatyczna i niewyraźna, a dziecko ma trudności z rozumieniem mowy) lub typu trzeciego - mieszanego (czyli zarówno rozumienie mowy, jak i jej wytwarzanie jest zaburzone). 
     Mętlik terminologiczny wprowadza często osoby zainteresowane w błąd, poczucie bezradności i niezrozumienie tego zaburzenia. Afazja w przypadku osób, które miały już wykształconą mowę i utraciły ją w wyniku wypadku, udaru lub mikro uszkodzeń w korze mózgu wydaje się nieco bardziej oczywista, niż jak zauważa Grażyna Jastrzębowska u dzieci u których mowa jeszcze nie zdążyła się rozwinąć. Jednak wszystko staje się bardziej zrozumiałe gdy przyjrzymy się objawom.

Objawy według Stowarzyszenia Razem Rozkodujmy Afazję: 
  1. zaburzenie albo zniesienie zdolności wyrażania myśli słowami, powolna, oszczędna w słowach mowa, składanie słów i zdań odbywa się z wysiłkiem,
  2. niemożność naturalnego opanowania systemu gramatycznego i składni np.: niewłaściwa fleksja, parafazje głoskowe (zamiany głosek, opuszczanie i przestawianie głosek),parafazje słowne (wtrącanie błędnych słów ), niewłaściwa forma gramatyczna (agramatyzmy), uproszczenia w budowie zdań przez np. opuszczanie przyimków i niezmienianie końcówek rzeczowników (styl depeszowy albo styl telegraficzny),
  3. zaburzenia o charakterze amnestatycznym – zapominanie już nabytego słownictwa, dziecko nie potrafi przypomnieć sobie właściwych słów do określenia przedmiotów i pojęć, przedmioty określa opisowo (np. pióro – „to do pisania”),
  4. problemy z uczeniem się nowych słów i zapamiętywaniem ich znaczeń,
  5. trudności z powtarzaniem cudzych słów i zdań,
  6. tworzenie neologizmów, zniekształcenia słów, często niezrozumiała mowa, zwana potocznie językiem „elfickim”,
  7. w przypadku afazji czuciowej: zaburzenie rozumienia mowy, dzieci rozumieją sens pytań i zdań dopiero po kilkakrotnym powtórzeniu, czasami rozumieją sens niektórych słów, ale nie rozumieją znaczenia całego zdania.

    Jednym z narzędzi propagujących akcję jest publikowanie swojego zdjęcia na profilach społecznościowych wraz z hashtagiem #jestemelfem które to jest częstym określeniem dla dzieci mówiących jakby innym językiem i ma zaciekawić osoby, które jeszcze nie spotkały się z tym zaburzeniem do szukania informacji na jego temat. 


 Źródło: rozkodujmyafazje.pl, G. Jastrzębowska ,,Logopedia podręcznik akademicki''
Logo: rozkodujmyafazje.pl 

Komentarze

Popularne posty